Sadba hub, lesní hřiby, lesní houby, směs hub, pýchavka obrovská, hlíva ústřičná, bedla vysoká, reishi, lesklokorka leslá, shii-také, sii take, žampion, trsnatec lupenitý, mai také, jidášovo ucho, korálovec ježatý, penízovka sametonohá, šupinovka nameko, výsadba hub, pěstování hub, výroba hub, prodej hub, prodej sadeb, přírodna, sadba-hub, spolupráce, akce, akční cena, 2+1

Jak pěstovat hlívu ústřičnou na špalku

Tento nenáročný způsob je vhodný pro pěstování na zahradě. Plodí obvykle za půl roku 3-6 let dle tvrdosti dřeva.

Potřeby pro pěstování: Budeme potřebovat čerstvě poražený zdravý kmen živých listnatých stromů (topol, osika, ořešák, aj.) o průměru 15-20cm. Dále PE pytel, parafín nebo štěpařský vosk.

Příprava kmenu: Kmen s kůrou nařežeme na délku 20-50cm (kratší kmen dříve proroste podhoubím). Na jednom konci kmenu uřízneme plátek (kolečko) o tloušťce 2–3 cm. Nebo můžeme zvolit druhou variantu a to že do kmene vyvrtáme otvory o průměru 12-15mm.

Očkování sadbou: Sáček se sadbou otevřeme, sadbu vyjmeme do misky, kde ji rozdrobíme na jednotlivé částice. Na horní řeznou plochu stojícího kmenu nasypeme sadbu (celé balení) a přiklopíme kolečkem a připevníme hřebíkem. Nebo v případě druhé varianty, otvory vytvořené v kmenu sadbou naplníme a zakápneme parafínem nebo štěpařským voskem. Takto naočkovaný kmen vložíme do PE pytle, který zavážeme provázkem tak, že do úvazku vložíme kousek vaty nebo smotek buničiny, aby špalek mohl dýchat.
Nejvhodnější doba pro přípravu špalku je během podzimu a zimy. Špalek můžeme samozřejmě připravit i během jara či brzkého léta. Přemístění ven provádíme na jaře, v létě nebo v brzkém podzimu.

Růst podhoubí: Naočkovaný kmen uložíme v pytli na místo, kde se teplota pohybuje okolo 25°C. Doba prorůstání je 2–4 měsíce. Prorostlý kmen vyjmeme z pytle a osadíme ven do půdy. Toto provádíme v teplé části roku. Špalek zakopeme do země tak, aby 2/3 byly v půdě a 1/3 nad povrchem. Vybíráme stinné místo s vlhčí půdou. V místě však nesmí být vysoká hladina spodní vody, jelikož podhoubí pod vodou v krátké době umírá. V době sucha okolí kmenu zaléváme a půdu udržujeme vlhkou.

Růst plodnic: Takto připravený kmen plodí na jaře a na podzim, někdy i po výraznějším ochlazení v létě a pří mírném průběhu zimy i v zimním období (tedy po ochlazení). První rok bývá většinou úroda slabší, nejsilnější je vždy druhý a třetí rok. Měkké dřevo plodí 3 roky, tvrdé dřevo 5-6 let.

Sklizeň plodnic: Trsy plodnic sbíráme vždy celé bez ohledu na to, zda jsou v trsu ještě malé plodničky. Sklízíme vždy vylomením trsu z pařezu. Sklizené trsy plodnic rozdělíme na podnos a očistíme.

Copyright © 2021 Sadba-hub.cz

Máte-li zájem o spolupráci, kontaktujte nás - zde

www.prirodna.cz | www.sadba-hub.cz | Mapa stránek | Stanovy | Zásady zpracování a ochrany osobních údajů