Sadba hub, lesní hřiby, lesní houby, směs hub, pýchavka obrovská, hlíva ústřičná, bedla vysoká, reishi, lesklokorka leslá, shii-také, sii take, žampion, trsnatec lupenitý, mai také, jidášovo ucho, korálovec ježatý, penízovka sametonohá, šupinovka nameko, výsadba hub, pěstování hub, výroba hub, prodej hub, prodej sadeb, přírodna, sadba-hub, spolupráce, akce, akční cena, 2+1, semena hub, podhoubí, mycelium, dárkový šek, poukaz

Jak pěstovat lesní houby

Směs lesních hub (hřib smrkový, hřib hnědý, ryzec pravý, kozák březový, křemenáč, klouzek, pýchavka, hlíva ústřičná)

Období výsadby: začátek března až konec listopadu.

Výběr stanoviště: Před samotnou výsadbou je nejdůležitější správný výběr stanoviště. Všechny zmíněné houby mají totožné či podobné nároky.
Houby nemají rády příliš velkou intenzitu slunečního záření, a proto je ideální pro výsev zastíněné místo ze západní strany.
Obecně se doporučuje houby vysadit co nejblíže stromu (dub, buk, bříza, habr, osika, borovice, smrk, jedle).
Pýchavka sice nepotřebuje ke svému životu strom, postačí ji travnatý porost či kopřivy, který se však běžně u úpatí stromu vyskytuje. Hlíva ústřičná porůstá mrtvé či nemocné pařezy.

Půda: Houbám se daří v mírně kyselých rašeliništních půdách s vyšším obsahem přírodních dusičnanů.

Doba výsadby: Pro výsev je vhodné období od března, dubna do listopadu. Vysévat se může i mimo toto období, ale je nutné dbát na to, aby nebyla půda zmrzlá. Pokud se podhoubí důsledkem poklesu teplot pod bod mrazu neuchytí, nelze s úrodou počítat.

Výsadba: Výsadba probíhá tak, že rýčem vyryjeme drn porostu (co nejblíže, nejlépe na úpatí vybraného stromu) o rozměrech 30x30cm a hloubce 15-20cm tak, aby byly obnaženy kořeny porostu (trávníku). Sadbu vyjmeme z obalu a rukou rozmělníme do vzniklé jamky (používáme gumové rukavice). Vyrytý drn okamžitě vrátíme na původní místo a mírně přišlápneme. Tato operace musí probíhat co nejrychleji, aby nedošlo k oschnutí narušených kořenů a aby po návratu vyrytého drnu na původní místo byla zaručena jejich životaschopnost. Sadbu nerozdělujeme - jedno balení je určeno pro výsadbu do jednoho místa.

Zálivka a hnojení: Osázené místo je dobré pohnojit odleželým kravským hnojem a zasypat lesní hrabankou, mulčovací kůrou nebo starším rozpadlým kompostem a pokropit odraženou vodou. Tento postup zajistí udržení vlhkosti i v horkých dnech. Přihnojování je vhodné jen jedenkrát za rok a pouze za deštivého období či v zimě, kdy je podhoubí klidu.
Umělá hnojiva nepoužívat, došlo by ke zničení podhoubí!
Zálivku je potřeba provádět po výsadbě každý den po dobu minimálně 14 dní, nebo do příchodu dešťových přeháněk.

Růst a sklizeň: Podhoubí se po měsíci začne samovolně rozrůstat do okolí (obalovat kořeny stromu). První plodnice můžeme očekávat v závislosti na době výsadby tentýž rok výsadby, začátek podzimu, ale také až za 2 roky. Nasazení plodnic nelze nijak ovlivnit. Stejně jako v přírodě, jeden rok je všude hub hojně a druhý rok prostě nerostou. První sklizeň přijde v závislosti na podmínkách a rychlosti, jak se podhoubí rozroste. Pokud pěstujeme směs lesních hub, objeví se vždy plodnice pouze jednoho druhu a to ta, které dané místo vyhovuje.
V případě extrémního průběhu počasí (přemokření, vysoké teploty, nebo extrémní sucho) může být sadba neúspěšná.

Skladování výsadby: Do doby výsadby uchovávat sadbu v temném a chladném místě, nejlépe v lednici, při teplotách okolo 6°C. Při těchto teplotách vydrží 2-4 měsíce. Nepoužívat žádné chemické přípravky. Zápach po plísni je zcela normální. Po čase dochází k procesu kvašení obilí (nosiče), ale sadbu to nijak nepoškodí. Bílá barva svědčí životaschopnost sadby.

Přejeme Vám mnoho úspěchů při pěstování a velikou úrodu. Jen nepropadejte skepsi, když Vám sadba nezačne plodit první rok výsadby. Jedná se o houby, které si musí vytvořit dostatek podhoubí, což někdy trvá. Plodnice se objeví v okamžik, kdy je nejméně očekáváte.

Ilustrovaný doplňující návod najdete na našem blogu

sadba zdarma

Copyright © 2024 Sadba-hub.cz

Máte-li zájem o spolupráci, kontaktujte nás - zde

www.prirodna.cz | www.sadba-hub.cz | Mapa stránek | Stanovy | Obchodní podmínky | Zásady zpracování a ochrany osobních údajů | Cookies | Kontakt | Doprava a platba | Vrácení zboží | Reklamace