Sadba hub, lesní hřiby, lesní houby, směs hub, pýchavka obrovská, hlíva ústřičná, bedla vysoká, reishi, lesklokorka leslá, shii-také, sii take, žampion, trsnatec lupenitý, mai také, jidášovo ucho, korálovec ježatý, penízovka sametonohá, šupinovka nameko, výsadba hub, pěstování hub, výroba hub, prodej hub, prodej sadeb, přírodna, sadba-hub, spolupráce, akce, akční cena, 2+1, semena hub, podhoubí, mycelium, dárkový šek, poukaz

Jak pěstovat penízovku sametonohou na špalku

Tento nenáročný způsob je vhodný pro pěstování na zahradě. Plodí obvykle za 3-6 měsíců 3-6 let dle tvrdosti dřeva.

Obdobný název: Flammulina velutipes

Potřeby pro pěstování: Budeme potřebovat 60-90 dní vyschlý zdravý kmen listnatých stromů (topol, vrba, olše, bříza, lípa, ořech, kaštan, dub, buk) o průměru 10-15cm. Dále PE pytel, parafín nebo štěpařský vosk.

Příprava kmenu: Kmen s kůrou nařežeme na délku 20-30cm (kratší kmen dříve proroste podhoubím). Na jednom konci kmenu uřízneme plátek (kolečko) o tloušťce 2–3 cm. Nebo můžeme zvolit druhou variantu a to že do kmene vyvrtáme otvory o průměru 12-15mm.

Očkování sadbou: Sáček se sadbou otevřeme, sadbu vyjmeme do misky, kde ji rozdrobíme na jednotlivé částice. Na horní řeznou plochu stojícího kmenu nasypeme sadbu (celé balení) a přiklopíme kolečkem a připevníme hřebíkem. Nebo v případě druhé varianty, otvory vytvořené v kmenu sadbou naplníme a zakápneme parafínem nebo štěpařským voskem. Takto naočkovaný kmen vložíme do PE pytle, který zavážeme provázkem tak, že do úvazku vložíme kousek vaty nebo smotek buničiny, aby špalek mohl dýchat.
Nejvhodnější doba pro přípravu špalku je během podzimu a zimy. Špalek můžeme samozřejmě připravit i během jara či brzkého léta ve skleníku. Přemístění ven provádíme na jaře, v létě nebo v brzkém podzimu.

Růst podhoubí: Naočkovaný kmen uložíme v pytli na místo, kde je stabilní teplota 18-25°C. Doba prorůstání je 3-6 měsíců. Prorostlý kmen vyjmeme z pytle a osadíme ven do půdy. Toto provádíme v teplé části roku. Špalek zakopeme do země tak, aby 2/3 byly v půdě a 1/3 nad povrchem. Vybíráme stinné místo s vlhčí půdou. V místě však nesmí být vysoká hladina spodní vody, jelikož podhoubí pod vodou v krátké době umírá. V době sucha okolí kmenu zaléváme a půdu udržujeme vlhkou.

Růst plodnic: Takto připravený kmen začíná plodit po 6 měsících při teplotách mezi 7-15°C od podzimu do jara 3-6 let. Při poklesu po 5°C se růst plodnic zastaví, mráz však podhoubí nezničí.

Sklizeň a zpracování plodnic: Plodnice jsou velmi křehké a křupavé. Při delší tepelné úpravě třeně ztvrdnou, proto je důležitá krátká tepelná úprava.

sadba zdarma

Copyright © 2024 Sadba-hub.cz

Máte-li zájem o spolupráci, kontaktujte nás - zde

www.prirodna.cz | www.sadba-hub.cz | Mapa stránek | Stanovy | Obchodní podmínky | Zásady zpracování a ochrany osobních údajů | Cookies | Kontakt | Doprava a platba | Vrácení zboží | Reklamace