Sadba hub, lesní hřiby, lesní houby, směs hub, pýchavka obrovská, hlíva ústřičná, bedla vysoká, reishi, lesklokorka leslá, shii-také, sii take, žampion, trsnatec lupenitý, mai také, jidášovo ucho, korálovec ježatý, penízovka sametonohá, šupinovka nameko, výsadba hub, pěstování hub, výroba hub, prodej hub, prodej sadeb, přírodna, sadba-hub, spolupráce, akce, akční cena, 2+1, semena hub, podhoubí, mycelium, dárkový šek, poukaz

Jak pěstovat reishi na pilinách

Tento nenáročný způsob je vhodný pro pěstování v bytě. Plodí obvykle za 1 měsíc ve 2-3 sklizňových vlnách.

Obdobný název: Lesklokorka lesklá - Ganoderma lucidum

Potřeby pro pěstování: Pro pěstování budeme potřebovat piliny z listnatých stromů, např. bukové nebo topolové, sáček z umělé hmoty (nejlépe se osvědčil varný sáček na tlačenku) a sádru. K pěstování se hodí nejlépe místnost se stálou teplotou 20–25°C s vysokou vzdušnou vlhkostí, osvětlenou denním rozptýleným světlem a s možností větrání.

Příprava živého prostředí (substrátu): Asi 1 litr pilin nasypeme do sáčku, přidáme čajovou lžičku sádry, a promícháme (prsty uzavřít a celý obsah protřást). Do naplněného sáčku vlijeme čistou vodu tak, aby byly piliny ponořené v celém svém objemu. Sáček zavážeme provázkem tak, že do úvazku vložíme kousek vaty nebo smotek buničiny. Sáček postavíme do hrnce a zalijeme vodou, aby úvazek byl nad vodou. Vaříme 1 hodinu.

Očkování sadbou: Je-li po vychladnutí v sáčku zbytek vody, uřízneme dole rožek a necháme ji vytéct. Sáček otevřeme a držákem vařečky (kterou jsme předtím vyvařili ve vodě spolu se sáčkem) uděláme doprostřed pilin v sáčku otvor. Do otvoru nasypeme sadbu a sáček opět přes vatu v úvazku zavážeme.

Růst podhoubí: Sáček s naočkovaným materiálem ukládáme do místnosti bez přímého slunečního světla, s teplotou 20-25°C. Mycelium v substrátu roste nejlépe při teplotě 25°C, avšak substrát se zahřívá a je nebezpečí rozvoje plísní, proto ponecháváme pytel při nižší teplotě. Teplotu uvnitř pytle můžeme sledovat zapíchnutím sterilního zavařovacího teploměru. Teplota nikdy nesmí překročit 29°C! V dobře uzavřeném sáčku obsah nevysychá, nepřidáváme proto do substrátu vodu. Doba prorůstání mycelia slámou končí za 4 týdny.

Tvorba zárodků: Sáček je nyní vhodné zchladit a to přenesením do chladnější místnosti, kde je teplota 10-18°C, na 3-5 dnů.

Růst plodnic: Po zchlazení přeneseme do místnosti s rozptýleným světlem a teplotou 18-30°C, do sáčku uděláme nožem 5 otvorů do kříže o průměru asi 2cm nebo odřízneme vrchní část a umístíme do akvária nebo si vyrobíme mini fóliový pařáček. Vlhkost udržujeme rosením v rozmezí 85-95%. Řezy ve folii vyrůstají rožnaté výběžky do 10cm délky. Pak se začnou vyvíjet klobouky.

Sklizeň plodnic: Sklízejí se plodnice, které získají červenohnědé zabarvení s bílým okrajem klobouku, vylomením ze sáčku. Zbytky tření odstraňte, aby nedošlo k plesnivění. Poté necháme substrát odpočívat 14-25 dnů při teplotě 20°C. Následně postupujeme dle předchozího kroku - poplácáme rukou, porosíme vodou, zchladíme a uložíme k plození do prostoru. Lesklokorka patří mezi chorošovité houby a nelze ji přímo konzumovat. Musí se vysušit při pokojové teplotě a poté semlít na prášek a ten se přímo užívá v tobolkách nebo se dělají lihové a vodní výluhy.

sadba zdarma

Copyright © 2024 Sadba-hub.cz

Máte-li zájem o spolupráci, kontaktujte nás - zde

www.prirodna.cz | www.sadba-hub.cz | Mapa stránek | Stanovy | Obchodní podmínky | Zásady zpracování a ochrany osobních údajů | Cookies | Kontakt | Doprava a platba | Vrácení zboží | Reklamace